Postitatud

Mis kasu sa saad segukangastest õmmeldud riietest- sellistest, kus looduslikule kiule on lisatud keemilisi kiude?

mugav kleit last ootavale ja imetavale emale, millega on kohvikus diskreetne imetada

Võib väita, et keemilisest kiust kangad või keemilise kiu lisamine kangale on halb, kuna sul võib sellest tekkida nahaärritus, sügelemine või isegi lööve, kui oled tundlikuma nahaga. Või et sünteetiline riie paneb sind ühest küljest higistama. Teisalt aga sünteetiline riietus ei anna sooja ning jaheda või külma ilmaga külmetad seda kandes kergesti.

Mis kasu sa saad aga segukangastest õmmeldud riietest- sellistest, kus looduslikule kiule on lisatud keemilisi kiude?

Kangad, mida su lapseootamise ja imetamise kleitide valmistamiseks kasutame, jagunevad nö laias laastus kaheks: looduslikust taimsest kiust kangad ja keemilise kiu sisaldusega kangad. Kanga kiu sisaldusest sõltuvad kanga omadused ja see, kas kleiti sobib kanda pigem sooja või jaheda ilmaga, kas pigem kodus või pigem pidulikul puhul.

Kleidikangad, mida kasutame on suures osas Eestis kootud. Väga väike osa kangastest on valmistatud Hollandis, Saksamaal, Itaalias jm. Eestis kootud kangastest kasutame näiteks 100% puuvillasest või puuvillase-sünteetilise kiu (elastaani, polüestri või polüetüleeni) seguna valmistatud kangaid või selliseid, mis on kootud hoopis tehiskiust- bambusviskoosist.

Looduslikust taimsest kiustpuuvillasest (osa on ka orgaaniline ehk mürgivaba puuvill) – on valmistatud paksem soe trikotaažkangas, mis imab su nahalt hästi niiskust ning ta tundub sulle kuiv ka siis, kui ta on endasse imenud niiskust kuni kolmandiku enda kaalust. Sellest on õmmeldud kapuutsidega nn pusakleidid. Neid iseloomustab see, et nad juhivad hästi sooja. See tähendab, et neid on sul hea kanda kodus ja õues jahedama ning niiske ilmaga.

100% puuvillasest jacqardkangast on õmmeldud ilma kapuutsita kleit, mis hingab hästi ning mida sul on hea kanda pidulikumal puhul.

Kas keemilise (sünteetilise või tehiskiu) lisamine sinu kleidikangasse on paha?

Osale puuvillasele trikotaažkangale on lisatud veidi (ca 5%) sünteetilist kiudu – elastaani. On huvitav teada, et sünteetiline kiud elastaan töötati välja teise maailmasõja päevil, kui naturaalset kummi vajati sõjatööstuse (nt lennukite rattad) tarbeks. Aga ka tol ajal oli naistel vaja pesu ja sukki ning sünteetiline elastaan asendas siin naturaalset kummi väga hästi. Edaspidi avastati, et ka väikese osa elastaankiudude lisamine kangastele teeb kanga elastseks ehk venivaks. Sellest valmistatud riideid on mugav kanda just seepärast, et riie venib liigutustele järele, kuid taastab pärast oma endise kuju (nt küünarnukid või püksipõlved ei veni nn lonti välja). Elastaansisaldusega kangad, mida kasutame, on veidi õhemad, kui 100% puuvillased trikotaažkangad. Neist õmmeldud nn pusakleite saad kanda mõõdukal temperatuuril nii õues kui kodus ning eriti mugav on neid kanda jalutuskäikudel või puhkehetkedel.

Teine sünteetiline kiud, mida puuvillasele kleidikangale on lisatud, on polüetüleen. See on tugev, venimatu, keemiliselt püsiv kiud, mis hülgab niiskust. Puuvill tagab su kehale hea soojusjuhtivuse ja õhuvahetuse, polüetüleenilisandi tõttu kuivab kleit kiiremini ega veni välja, kui märjaks saab. (NB! Polüetüleen ei talu kuumust ja hakkab sulama juba 100 kraadi juures, seega triigi sellist kleiti väga madalal temperatuuril või pigem üldse mitte). Kanna nn pusakleiti, mis on õmmeldud puuvillase-polüetüleenisegu kangast jaheda või mõõduka temperatuuriga kodus või õues.

Kolmandat sünteetilist kiudu sisaldav kangas on puuvillase- polüestri segu jacquardkangas. Jacquard tähendab, et kangas kootakse spetsiaalselt kahepoolselt. Naturaalne puuvillakiud tagab su kehale hea õhuvahetuse ja soojusjuhtivuse ning selline kangas pole umbne. Tänu sünteetilisele polüestri lisandile tundub kangas siiski jahedam. Polüestrikiu plussiks on ka see, et kleit kuivab pärast pesu ruttu, kuna polüester ei ima nii palju niiskust sisse, kui puuvillane. Sul on seda kleiti lihtsam hooldada ka seepärast, et polüestrilisandi tõttu ei lähe kleit nii kortsu. Puuvillase-polüestrisegu jacquardkangast kleiti sobib sul kanda soojas või mõõduka temperatuuriga ruumis või õues. Kuna sellest kangast on õmmeldud ilma kapuutsita kleit, siis kanna seda näiteks kontoris või pidulikumal sündmusel.

Neljas keemiline kiud, millest valmistatud kangast kasutame, on tehiskiud- bambusviskoos. Seda valmistatakse naturaalsest bambusest, mida töödeldakse keemiliselt ja füüsikaliselt, kuna muidu oleks ta liiga kõva ja puine. Nii saadakse väga pehme ja õhku läbilaskev kiud, mis imeb hästi niiskust. Seepärast hoiab bambus su naha kuivana, ei tekita staatilist elektrit ning tundub naha vastas soe. Märjal bambuskiul on huvitav omadus- ta tursub ja lüheneb. See tähendab, et märjana tõmbab kleidikangas kokku. Bambuskiud on plastne, mis tähendab, et saad kleiti märjalt (ka veeauru mõjul nt auruga triikides) venitada ja vormida. Kuivades riie pikeneb endise pikkuseni. Siidpehmet hingavat bambusviskoosi peetakse kõige ihusõbralikumaks materjaliks. Paksemast, vähese elastaanisisaldusega luksuslikust bambusviskoosist on valmistatud kapuutsiga nn pusakleit, mis sobib sulle kandmiseks jaheda ja mõõduka temperatuuriga toas või õues. Ilma varrukateta ja pikkade varrukatega kapuutsita õhemast bambusviskoosist kleiti saad seevastu kanda just kuuma ilmaga õues või toas.

Seega ei saa väita, et keemilise kiu lisamine looduslikule kiule oleks halb või et hea on ainult looduslik kiud. Kuna keemiliste kiudude lisamine muudab tekstiili kasutusomadusi sinu jaoks ning annab kangastele ka häid omadusi juurde, mistõttu on sul oma kleiti lihtsam hooldada, kuna ta kuivab kiiremini, ei kortsu nii palju, on elastsem ja säitliab paremini oma kuju ja vormi.

Laupäeval, 07. juulil 2018 kella 11-16 toimub Laulasmaa kooli juures Laulasmaa suvelaat. Tule tutvu uute silmatera ootamise ja imetamise kleitidega! Nendega saad oma beebit imetada nii tihti kui tahad ning su laps vajab, kuna nad tagavad sulle vajaliku diskreetsuse ka siis, kui imetad avalikus kohas.